Hoppa till innehåll

Rekordmånga besökte Jobbfestivalen

Det var sol, mycket folk och bra stämning på Opaltorget när Jobbfestivalen arrangerades för tredje året i rad.

Publicerad i Fokus Frölunda/Tynnered 3 2025.

Besökarna lyssna på musik, smaka god mat, prova olika aktiviteter och inte minst hitta nya vägar till jobb.
– Det är fantastiskt kul att så många kommer hit. Vi vill ju att fler i Tynnered ska få ett arbete och kunna försörja sig, säger Pontus Berger på Volvo Cars.

Jobbfestivalen är en mötesplats för den som söker jobb eller är nyfiken på ett yrke. Besökarna kan prata direkt med företagen, träffa skolor och lära sig mer om olika utbildningar och även testa på ett yrke. I år var det till exempel lång kö för att prova på att putsa fönster.
– Det är viktigt att de som söker jobb får möjlighet att nätverka och träffa företag. 70 procent av alla jobb förmedlas via kontakter, berättar Pontus.

På jobbfestivalen kan företagen också berätta vilka yrken de söker och hur du skaffar rätt kompetens. Just nu är det brist på hantverkare.
– Det är synd att inte fler väljer en praktisk yrkesutbildning. Här finns stora möjligheter, till exempel för den som vill bli plåtslagare. Och Sverige behöver verkligen fler hantverkare, säger Pontus.

Pontus Berger står i grön Destination Tynnered-tröja framför höghus.

Det är fantastiskt att så många kommer hit och engagerar sig, säger Pontus på Volvo Cars.

Ryggarna av folkmassa med flaggor och blå himmel.

Det var vackert väder och festkänsla på
Opaltorget när Destination Tynnered
anordnade Jobbfestival för tredje året.

 

Vad är Jobbfestivalen?

Jobbfestivalen arangeras av Destination Tynnered som drivs av Bostadsbolaget, Familjebostäder, Stena Fastigheter och Volvo Cars. Idag står ungefär 1 000 personer utanför arbetsmarknaden i Tynnered. Målet är att minska detta med hälften. Minst.